Pokud si chcete text práce nebo její případné přílohy stáhnout, klikněte na odkaz pravým
tlačítkem a zvolte volbu Uložit cíl jako. V opačném případě se může stát, že bude
Váš prohlížeč chtít soubor zobrazit rovnou a jeho načítání může zvláště
u větších souborů trvat dlouho.
Archiv prací pro 46. ročník SOČ
8. Ochrana a tvorba životního prostředí
-
Řízené vypalování jako efektivní ochranářský management a možnosti jeho využití
Autor/ři: Markéta Elsnicová
Cílem práce je zhodnotit vliv řízeného vypalování jako možného managementového nástroje pro použití v ochraně přírody na území ČR na základě vyhodnocení terénních dat sebraných před a po řízeném vypalování na Brdských vřesovištích (CHKO Brdy) a dotazníkových šetření, do kterých byla zapojena laická i odborná veřejnost. U laické veřejnosti byla zjišťováno její povědomí o managementu řízeným vypalováním, odborná veřejnost byla dotazována na jejich postoje a zkušenosti s tímto typem managementu a jeho legislativou v ČR. Získané výsledky jsou pak diskutovány v kontextu platné legislativy ČR.
-
Monitoring krásivek na rašeliništích v přírodní rezervaci Chvojnov a zhodnocení ekologického stavu lokality před a po její revitalizaci
Autor/ři: Karel Plavec
1) Zmonitorovat společenstva krásivek na lokalitě PR Chvojnov pomocí opakovaného sběru vzorků v terénu během roku a mapování diverzity nalezených druhů krásivek pod světelným mikroskopem.
2) Zhodnocení ekologického stavu lokality na základě tzv. krásivkového indexu před a po revitalizaci lokality, která byla provedena v letech 2012 až 2015 a srovnání získaných výsledků se studií Mgr. Jana Šťastného, Ph.D. z roku 2008 (Šťastný 2008), tedy před revitalizací.
3) Využití získaných pozorování v praktické ochraně přírody a předání výsledku monitoringu správcům PR Chvojnov.
-
Mužské reprodukční zdraví a látky kolem nás
Autor/ři: Klára Synková
Cílem bylo nejen představit oblast hodnocení reprotoxicity látek a jejich vliv na mužský reprodukční systém, ale také zkoumat alternativy k tradičním testům na zvířatech a aktivně přispívat k jejich zdokonalení. Hlavním závěrem bylo zhodnotit reprotoxicitu reálných směsí PFAS.