Archiv prací SOČ


WebArchiv - archiv českého webu
Pokud si chcete text práce nebo její případné přílohy stáhnout, klikněte na odkaz pravým tlačítkem a zvolte volbu Uložit cíl jako. V opačném případě se může stát, že bude Váš prohlížeč chtít soubor zobrazit rovnou a jeho načítání může zvláště u větších souborů trvat dlouho.


« zpět na hlavní stránku

Archiv prací pro 46. ročník SOČ

« zpět na výběr oboru

14. Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času

  1. Ekofeminismus v environmentálním a feministickém hnutí v České republice
    Autor/ři: Klára Bělíčková
    Cílem práce Ekofeminismus v environmentálním a feministickém hnutí v České republice je teoreticky přiblížit ekofeminismus, jeho základní myšlenky, teorii historické souvislosti v západním světě a následně v České republice. V teoretické části práce objasňuje historii a základní myšlenky sociálních hnutí, feministického a environmentálního hnutí ve světě a České republice. V analytické části je cílem práce zjistit, zda-li dvě zaštiťující organizace environmentálního (Zelený kruh) a feministického (Česká ženská lobby) hnutí, aktivně využívají myšlenky a znaky ekofeminismu. A také v jakém množství využívá NESEHNUTÍ ekofeministické znaky.
    Text práce ve formátu PDF
  2. Přechodná pěstounská péče jako institut náhradní rodinné péče a její psychologické aspekty
    Autor/ři: Nikola Kopečná
    Cílem práce je seznámit veřejnost s přechodnou pěstounskou péčí jak z právního, tak z psychologického hlediska - práce s dítětem, trauma, terapeutické rodičovství, psychohygiena apod. V praktické části jsem napsala a ilustrovala terapeutickou přechodovou pohádku, věnovanou primárně týraným dětem, a udělala rozhovor s několika pěstounkami.
    Text práce ve formátu PDF
  3. Nedostatečný spánek u českých adolescentů
    Autor/ři: Bára Navrátilová
    Tato práce se zabývá nedostatečným spánkem českých adolescentů, konkrétně žáků Střední pedagogické školy v Litomyšli. Cílem bylo zjistit, jestli a do jaké míry se nedostatečný spánek u žáků vyskytuje a jestli na sobě pozorují deficity spojené se spánkovou deprivací. Zjišťován byl také postoj žáků vůči některým možným řešením nedostatečného spánku u této věkové skupiny. Výzkumnou metodou je elektronický dotazník s 21 otázkami. Výsledkem šetření bylo, že spánek žáků Střední pedagogické školy ve všední dny není dostatečně dlouhý a často na sobě pozorují ospalost, několikrát týdně i deficity v pozornosti a paměti. Ve všední dny se cítí méně odpočatí než o víkendech, většina také chodívá spát v jiný čas, než by jim vyhovovalo, a to převážně kvůli škole a souvisejícím povinnostem. Žáci také zpravidla preferují pozdější začátek první vyučovací hodiny.
    Text práce ve formátu PDF

soc.cz