Pokud si chcete text práce nebo její případné přílohy stáhnout, klikněte na odkaz pravým
tlačítkem a zvolte volbu Uložit cíl jako. V opačném případě se může stát, že bude
Váš prohlížeč chtít soubor zobrazit rovnou a jeho načítání může zvláště
u větších souborů trvat dlouho.
Archiv prací pro 37. ročník SOČ
4. biologie
-
Helikáza Rothmund-Thomsonova syndromu a její DNA vazebné preference
Autor/ři: Barbora Čechová
RECQ4 protein je nejméně charakterizovaný člen RecQ helikázové rodiny. I přestože postrádá obě RQC a HRDC domény zodpovědné u ostatních RecQ helikáz primárně za vazbu DNA, předběžné výsledky ukazují, že v proteinu RECQ4 by se mohlo nacházet několik DNA vazebných oblastí (domén). Hlavním cílem této práce proto bylo zmapovat DNA vazebné domény v N-terminální části RECQ4 helikázy a zjistit preference k různým DNA substrátům. Protože u RECQ4 není dosud určena žádná specifická vlastnost v buněčných pochodech a existuje nesčetné množství rolí tohoto proteinu v opravě DNA, replikaci a embryogenezi. Mapování DNA vazebných domén by mohlo pomoci objasnit jeho hlavní funkci v lidském organismu a snad i přispět k rozluštění molekulární podstaty velmi zákeřného onemocní jako je Rothmund-Thomsonův syndrom. Osobním cílem při tvorbě této práce bylo naučit se jednotlivé biochemické a molekulárně biologické metody, které by rozšířily mé dovednosti, seznámení se s vědeckou prací, plánováním projektu, vyhodnocováním výsledků a jejich následnou prezentací. Tyto dovednosti by mi pak mohly pomoci při řešení dalších úkolů, studiu i v budoucím vědeckém povolání.
-
Sledování fotoochranných mechanismů vybraných jednobuněčných řas pomocí fluorescence chlorofylu
Autor/ři: Karel Bouda
Zjištění mechanismu nefotochemického zhášení u řasy druhu Nannochloropsis oceanica a zjištění chování NPQ (přítomnosti xantofylové cyklu) u řas Chromera velia, Emiliania huxleyi a Phaeodactylum tricornutum
-
Vliv cytokininů na biosyntézu chlorofylu ve tmě u smrku ztepilého (Picea abies) a modřínu opadavého (Larix decidua)
Autor/ři: Miroslav Peřina
Cílem práce bylo pomocí spektrofotometru zjistit koncentrace chlorofylů (chlorofyl a, b) a karotenoidů ve vzorcích semenáčků zmíněných jehličnanů pěstovaných o různé koncentraci cytokininu na světle či ve tmě. Vedle analýzy změn koncentrace rostlinných pigmentů byla také provedena analýza koncentrace protochlorofylidu (Pchlide), jakožto nejdůležitějšího prekurzoru chlorofylů. Dále byl studován a zkoumán výskyt a fungování dvou klíčových enzymů, na světle závislé NADPH:protochlorofylid oxidoreduktázy (POR) a na světle nezávislé protochlorofylid oxidoreduktázy (DPOR), které katalyzují redukci Pchlide, klíčovou reakci v průběhu biosyntézy chlorofylu. Dále byla analyzována přítomnost proteinů, na které se vážou asimilační pigmenty a přítomnost regulačních enzymů, např. glutamyl-tRNA reduktáza (GluTR).