Pokud si chcete text práce nebo její případné přílohy stáhnout, klikněte na odkaz pravým
tlačítkem a zvolte volbu Uložit cíl jako. V opačném případě se může stát, že bude
Váš prohlížeč chtít soubor zobrazit rovnou a jeho načítání může zvláště
u větších souborů trvat dlouho.
Archiv prací pro 36. ročník SOČ
17. filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory
-
Španělský frankismus versus italský mussolinismus
Autor/ři: Ondřej Dus
Tato práce se zabývá komparací dvou nedemokratických režimů, které vznikly v 1. polovině 20. století na Iberském a Apeninském poloostrově. Analyzuje jejich vznik, historické, politické a ekonomické příčiny vzniku, charakterizuje průběh obou diktatur z hlediska zahraniční i vnitřní politiky, ekonomiky a společnosti. V závěru se zabývá příčinami zhroucení a zániku a jejich následný přechod k demokracii.
-
Etické promluvy z pohledu teorie mluvních aktů
Autor/ři: Radim Lacina
Tato práce ve filosofii jazyka má za cíl analyzovat promluvy používané v etickém diskurzu, což je ta oblast lidské komunikace, která je spojena s etikou a morálkou. Nejprve je záměrem roztřídit etické promluvy dle jejich struktury i funkce, poté zjistit, jakým typům mluvních aktů jednotlivé kategorie odpovídají a nakonec navrhnout podmínky jejich úspěšného vykonání.
-
Ideologické přesvědčení a interpretace dějin: Reflexe normalizace v závislosti na postoji vůči režimu
Autor/ři: Pavel Tomáš Řehák
Za hlavní cíle této práce lze označit porovnání názorů různých sociálních skupin na veřejné dění v 80. letech a na samotný průběh Sametové revoluce v závislosti na ideologickém přesvědčení a míře politické participace těchto subjektů.
Mojí snahou je zachytit a interpretovat výše popsanou problematiku, čímž bude možné přispět k výzkumu stále ještě ne zcela detailně probádaných otázek reflexe normalizace ze strany československých občanů, přičemž výsledky této práce by mohly být rozvíjeny dalšími zájmovými skupinami i jednotlivci, kteří se tímto tématem budou zabývat.