Pokud si chcete text práce nebo její případné přílohy stáhnout, klikněte na odkaz pravým
tlačítkem a zvolte volbu Uložit cíl jako. V opačném případě se může stát, že bude
Váš prohlížeč chtít soubor zobrazit rovnou a jeho načítání může zvláště
u větších souborů trvat dlouho.
Archiv prací pro 43. ročník SOČ
4. biologie
-
Vliv krajiny na hnízdní preference a chování blanokřídlých hnízdících ve stoncích
Autor/ři: Jitka Waldhauserová
Mým cílem bylo zjistit a zhodnotit rozdíly v hnízdní ekologii blanokřídlých v suchých stoncích rostlin mezi agrárním biotopem (pole) a přirozeným biotopem (vřesoviště), posléze stanovišti, které tvoří jakýsi přechod mezi těmito dvěma biotopy, a to okraj vřesoviště a meze. Zvláště jsem se chtěla zaměřit na včely kyjorožky (Ceratina) a jejich chování. Na základě analýzy hnízd odebraných z dříve rozmístěných hnízdních příležitostí bylo cílem zjistit, jaké druhy prefurují jaká stanoviště, jejich hnízdní strukturu, poměr pohlaví potomků, míru maternální investice a další faktory, a následně posoudit, jak se tyto jevy liší mezi stanovištěmi. Pomocí analýzy mikrosatelitových lokusů jsem také chtěla zjistit, zda se liší počet páření matky u kyjorožky černoreté mezi stanovišti.
-
Predikce rizika infekce SARS-CoV-2 u savců
Autor/ři: Vítězslav Havlíček
Záměrem práce je predikovat riziko infekce SARS-CoV-2 u savců na základě strukturních znalostí o receptorech ACE2 a DPP4. Cílem práce je srovnat aminokyselinové pozice důležité pro vazbu ACE2 a DPP4 na S protein SARS-CoV-2 mezi jednotlivými sekvencemi savců za účelem predikce možného mezidruhového přenosu. Dalším cílem práce je i tvorba fylogenetického stromu a dendrogramu terciárních proteinových struktur a jejich srovnání za účelem srovnání rychlosti evoluce sekvence DNA a struktury proteinu a identifikace živočichů, u nichž je významně odlišná terciární struktura receptoru od fylogenetického stromu na základě DNA.
-
Imunitní reakce a reparace cílových orgánů po inhalaci rozpustných nanočástic olova
Autor/ři: Adriena Jedličková
Cílem práce bylo posoudit vliv inhalace rozpustných nanočástic olova na mikroskopickou stavbu cílových orgánů (plic a jater), na jejich imunitní odpověď a následnou reparaci.